yapisi

warning: Creating default object from empty value in /home/unutulmaz/domains/unutulmaz.net/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Beyazit CamiiBEYAZIT II CAMİİ VE KÜLLİYESİ

Beyazit denince Camisi ülliyesi akla gelmezse olmaz.istanbul kelimesi okadar agirki, cok basit söylesekte aslinda ne emekler ve hayatlar gizli, yasanmisliklar sakli.

İstanbul'da Suitan II. Bayezid tarafından yaptırılan selâtin camii ile ek binaları.

Saklı Güzellik, Sokullu Mehmed Paşa Camii

Sokollu Mehmet Paşa Camii İstanbul'da Unkapanı köprüsünün Galata ayağının dibinde, Azapkapı semtinde yer alan camidir. Mimar Sinan tarafından 1578'de Sokollu Mehmet Paşa adına yapılmıştır. Selimiye Camii stilinde yapılmış olan caminin altı mahzendir. Denize yakın camiler içinde sağlam temellidir. Giriş kapısı köprü tarafında olup caddeden gelinen bir patikadan dönülerek girilir.

Yıldız Camii

Camilerin isimlerinide gelisi güzel koyulmadiginin dikkatini cekerim.Herbir ismin hikayesi ayri.

(İstanbul’un Beşiktaş İlçesi’nde Yıldız Sarayı girişinde 1885 tarihli cami)

İstanbul’un Beşiktaş İlçesi’nde Yıldız Sarayı girişinde yer almaktadır. Bânîsi Sultan II. Abdülhamid’in (1876–1909) isminden dolayı Hamidiye olarak adlandırılsa da daha çok Yıldız Camii olarak tanınmaktadır.

NURU OSMANİYE CAMİİ

Iste ayakta kalabilmeyi basaran Nuru Osmaniye cami hakkinda kisaca biligler söyledir.

TARİHÇESİ :

II.Beyazid Camisi ve Külliyesi

II.Beyazid Camisi ve Külliyesi (II.Beyazid Kompleksi)

İçinde sütun olmayan, sadeliğine rağmen anıtsal görüntüsüyle uzaktan bakanları etkisi altına alan II.Bayezid Camii, tam merkezinde konumlandığı külliyenin en değerli yapısı olarak ön plana çıkar.

Kemersiz Ve Sütunsuz Cami

Camiin külliye alanındaki konumu külliye birimlerinin merkezinde yer almaktadır. Caminin mimarı, Mimar Hayretin veya Yakup-Şah Bin Sultan Şah olup, temeli 1484 yılında bizzat Sultan II.Bayezit tarafından atılmış ve 1488 yılında ibadete açılmıştır.